کارآفرینان برتر جهان

وارن بافت کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 25 دقیقه

30 اوت 1930، در آخرین روز از دومین ماه فصل پاییز، با شروع بادهای زمستانی در اوهاما، نبراسکا، دومین فرزند خانواده بافت چشم به جهان گشود. این فرزند که حاصل عشق لیلا استال و ‌هاوارد بافت بود؛ وارن بافت نام گرفت. او فرزند دوم و تنها پسر خانواده پنج نفره خود بود.

شاید از خود بپرسید که وارن بافت کیست؟ و چرا خواندن  زندگی نامه‌اش اهمیت دارد؟

وارن بافت (Warren Buffett) یا وارن ادوارد بافت، بازرگان، سرمایه‌گذار و بشردوست آمریکایی است که در حال حاضر رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل برکشایر‌ هاتاوی است. او یکی از موفق‌تر‌ین سرمایه گذاران جهان است و تا جولای 2022 بیش از 98 میلیارد دلار دارایی خالص دارد که او را هشتمین فرد ثروتمند جهان می‌کند.

خواندن سرگذشت و زندگی نامه وارن بافت می‌تواند هم برای والدین و هم برای نوجوانان و جوانان پر از تجربه باشد. پس در ادامه بیشتر با او، اعتقادات و نحوه نگرشش به زندگی آشنا خواهیم شد.

کارآفرین وارن بافت

کودکی و نوجوانی وارن بافت

وارن کودکی شگفت‌انگیزی داشت. او در همان کودکی ثابت کرد مهارت خاصی در زمینه مسائل مالی و تجاری دارد، در حدی که دوستان و آشنایان او اعتراف می‌کردند که: «این پسر جوان یک اعجوبه ریاضی بود که می‌توانست ستون‌های بزرگی از اعداد را در سر خود بیفزاید، استعدادی که او بعضی اوقات در سال‌های آخر عمرش نیز نشان داد.»

وارن در سن هفت سالگی خود، کتاب هزار راه را از کتابخانه بزرگ اوهاما، امانت گرفت. مطالعه این کتاب تأثیر زیادی در زندگی او داشت. به صورتی که بسیاری از سال‌های اولیه کودکی بافت، با سرمایه‌گذاری‌های کارآفرینانه و سرزنده همراه بود.

هوش مالی از کودکی در وارن تقویت شده بود. به همین ترتیب تمام دوران کودکی و نوجوانی وارن در تلاش برای کسب درآمد و افکار اقتصادی به پایان رسید.

کارآفرین وارن بافت

بررسی هوش مالی وارن بافت در کودکی

هوش ریاضی و مالی بالای وارن در کودکی باعث شد او از این هوش خود برای کسب در آمد بهره بگیرد و بتواند در سن شش‌سالگی با خرید یک جعبه نوشابه کوکاکولا از پدربزرگش و فروش آن برای اولین بار درآمد مستقل داشته باشد. این پیشینه او را برای برداشتن قدم‌های بزرگ در آینده قوی تر کرد.

بافت در کودکی به مغازه کارگزاری سهام پدرش می‌رفت و قیمت سهام را که روی تخته سیاه بود، می‌خواند. او در یازده سالگی اولین سرمایه‌گذاری خود را انجام داد و سه سهم از شرکت Cities Service Preferred را به قیمت 38 دلار برای هر سهم خرید و سپس آن‌ها را زمانی که به قیمت 40 دلار رسیدند، فروخت.

او در سن سیزده سالگی، به  عنوان یک روزنامه فروش، کسب و کار خود را اداره می‌کرد و برگه انعام اسب‌سواری خود را می‌فروخت.

او همین‌طور در 14 سالگی با 1200 دلار پس‌انداز خود، مزرعه‌ای به مساحت 16 هکتار را خرید و با کشاورزی که در آن جا کار می‌کرد سودش را به اشتراک گذاشت.

در دبیرستان هم این روند را ادامه داد و طرح‌های جدیدی برای کسب درآمد ارائه نمود. در سال 1945 و در سن 15 سالگی، بافت به همراه یکی از دوستانش زمانی که دانش‌آموز دوم دبیرستان بودند، 25 دلار برای خرید یک دستگاه پین ​​بال دست دوم پرداخت کردند و آن را در آرایشگاه محله خود قرار دادند. در عرض چند ماه، آنها صاحب چند دستگاه در سه آرایشگاه مختلف در اوماها شدند و بعد‌ها  کسب و کار خود را به مبلغ 1200 دلار به یک جانباز جنگ فروختند.

او همچنین زمانی که در دبیرستان تحصیل می‌کرد، از طریق ارسال روزنامه، فروش توپ گلف، تمبر، قطعات اتومبیل و وسایل دیگر، ماهیانه حدود 175 دلار درآمد داشت و مالیات آن را نیز پرداخت می‌کرد.

علاقه‌های بافت در کودکی

دوران کودکی وارن، نگاهی کلی به نحوه تغییر از پسری ساده تا ثروتمند‌ترین فرد جهان دارد. محیط زندگی، شغل پدر، الگوهای زندگی و علاقه او به خواندن کتاب‌های درآمدزایی، باعث ایجاد حس جاه‌طلبی، طمع، تدبیر، تلاش برای موفقیت و خلاقیت در او شد. او شیفته سرمایه‌گذاری و کسب درآمد از راه‌های مختلف بود؛ همین موضوع باعث شد تا بتواند یک امپراتوری سرمایه‌گذاری بسازد و به موفقیت‌های فوق‌العاده‌ای دست یابد. القای چنین ارزش‌هایی ممکن است راز بزرگ کردن میلیاردرهای آینده شما باشد. قطعاً نقش پدر و مادر و دوستانش در شکل‌گیری شخصیت وارن پررنگ بوده است. در ادامه به تأثیرگذاری این افراد در زندگی وارن می‌پردازیم.

کارآفرین وارن بافت

بررسی هوش گاردنر در زندگی وارن بافت

اولین و برجسته‌‌ترین هوش بافت، هوش منطقی و ریاضی او بود. او از قوه استدلال و منطق بالایی برخوردار بود و در درس ریاضی قوی و مورد تحسین سخت‌گیرترین معلمان  بود، تا جایی که تصویر سالنامه ارشد او در سال 1947، چنین می‌گوید: «ریاضی را دوست دارد، می‌تواند یک دلال سهام آینده باشد.». شاید یکی از دلایل هوش مالی بالای بافت به این ویژگی در او برگردد. در کنار همه این‌ها، استراتژی مهم‌تر بافت در زندگی صبر اوست. او معتقد است در اقتصاد بازار، ثروتمندان برای استعدادهای خود پاداش‌های بزرگی دریافت می‌کنند، اگر صبر داشته باشند.

در کنار آن او در جوانی به موسیقی علاقه‌مند شد، او ساز را با اشتیاق می‌نواخت و توجه همه را به خود جلب می‌کرد، بنابراین از هوش موسیقایی بالایی بهره می‌برد.

وارن توانایی جذب دیگران و برقراری ارتباط با آن‌ها را داشت و از هوش کلامی خوبی برخوردار بود. داشتن خلق‌وخوی مناسب در برخورد با اطرافیان و کارکنان، از طرفی عامل محبوبیت و توجه به وارن، از طرف دیگر تسهیل‌کننده کارهای او بوده است، از او در ارتباطات به عنوان سخنگوی عالی یاد می‌شود.

او مانند یک رهبر صحبت می‌کرد و حرف‌هایش نتیجه تجربیات خودش بودند، به همین دلیل حرف‌هایش تأثیر زیادی روی دیگران داشت که بیانگر هوش بین فردی قوی او بود.

علاوه بر این او تفکر مستقل در تصمیم‌گیری‌ها را عالی می‌داند، اما به مطالعه قبل از تفکر اعتقاد راسخی دارد. همان‌طور که خودش کتاب‌های بی‌شماری در حوزه‌های سرمایه‌گذاری و درآمدزایی خوانده است، دیگران را نیز به خواندن کتاب و مقالات علمی تشویق می‌کند.

وارن همچنین هوش درون‌فردی بالایی دارد به همین دلیل هیچ‌گاه با جامعه شلوغ ارتباط برقرار نمی‌کرد. تنها تفریح او یک پاپ کورن و تماشای تلویزیون بود.

شما والدین می توانید با استفاده از تست گاردنر کودکان میزان هریک از هوش های هشتگانه گاردنر را در کودک خود بسنجید و از همان دوران برای تقویت هوش و استعداد آنها برنامه ریزی و برای پیشرفتشان سرمایه گذاری کنید.

کارآفرین وارن بافت

تأثیر پودر وارن بافت بر زندگی او

پدر وارن، تاجر و سیاستمدار حزب جمهوری‌خواه و نماینده نبراسکا بود که طی چهار دوره در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا حضور داشت.

زمانی که وارن ۱۲ ساله بود، یعنی در سال 1942،‌هاروارد بافت برای اولین بار نماینده کنگره شد و به همین خاطر آنها مجبور شدند به شهر واشنگتن سفر کنند. ‌ هاروارد بافت به عنوان نماینده کنگره ایالات متحده خدمت می‌کرد و در کنار آن به عنوان کارگزار سهام در بازار بورس کار می‌کرد.

وارن بافت به پدرش به عنوان یک کارگزار سهام و نماینده کنگره احترام می‌گذاشت. او در امور مالی و نحوه سرمایه گذاری از پدرش درس‌های بسیاری یاد گرفت و تقلیدهایی کودکانه از کارهای مالی پدر داشت، مانند اشتیاقی که به خرید سهام نشان می‌داد.

زندگی وارن بافت نشان می‌دهد، پدرش در شکل‌گیری نگرش، باور، هوش مالی و ثروتمندی‌اش نقش بسیار مهمی داشته است.

 نقش مادر وارن بافت در زندگی او

رابطه بافت با مادرش برخلاف رابطه سراسر احترام او با پدرش بود. مادر او با این که یک زن خانه‌دار آمریکایی نمونه در نظر دنیای بیرون بود؛ اما ساعت‌ها بافت جوان و خواهر بزرگ‌‌ترش را به دلایل مختلف شلاق می‌زد، تا زمانی که بچه‌ها گریه می‌کردند. بافت در طی مصاحبه‌ای گفته است:

«وقتی مادرم فوت کرد، برای او گریه کردم، نه به خاطر غمگین بودن، بلکه به خاطر هدر رفتن. او قسمت‌های خوب خود را داشت، اما قسمت‌های بدش باعث شد که من با او رابطه نداشته باشم.»

رابطه بین بیل گیتس و وارن بافت

او درباره بیل‌گیتس می‌گوید: «اگر قرار است کسی شرکت مرا تصاحب کند، امیدوارم آن آدم، بیل باشد». بیل گیتس، ثروتمندترین مرد روی زمین ۵ سال پیش او را ملاقات کرد. او تصور می‌کرد که هیچ نقطه مشترکی از لحاظ عقیده‌ای با او ندارد، بنابراین برای نیم ساعت برنامه‌ریزی کرده بود در صورتی که ملاقات آنها ۱۰ ساعت طول کشید و پس از آن از طرفداران وارن بافت شد

کارآفرین وارن بافت

وارن بافت در جوانی

بافت جوان، از مصمم‌ترین افراد در راه رسیدن به خواسته‌های خود بود. او اعتقاد داشت، آدمی باید بتواند در خواب نیز پول درآورد؛ بنابراین او با پشتکار، دانش علمی و دانش تجربی که حاصل سرمایه‌گذاری‌های کودکی‌اش بود، توانست در سن 26 سالگی، در سال 1956، شرکت Buffett Partnership، Ltd را تأسیس کند و در 78 سالگی ثروتمندترین فرد جهان شود.

بررسی هوش مالی وارن بافت در نوجوانی

در نوجوانی، بنجامین گراهام که یک سرمایه‌گذار در کارگزاری سهام منطقه‌ای، نزدیک به دفتر کارگزاری پدر وارن بود، بر علاقه بافت به بازار سهام و سرمایه‌گذاری تأثیر گذاشت. او در مورد آنچه از گراهام آموخته است بیان می‌کند: «ایده‌های اساسی سرمایه‌گذاری این است که به سهام به عنوان تجارت نگاه کنید، از نوسانات بازار به نفع خود استفاده کنید و به دنبال حاشیه‌ای از امنیت باشید. این چیزی است که بن گراهام به ما آموخت و صدسال بعد، آن‌ها همچنان سنگ بنای سرمایه‌گذاری خواهند بود.»

بعد از این آشنایی وارن در یک تجارت متعلق به پدرش نیز سرمایه گذاری کرد و زمانی که کالج را به پایان رساند، 9800 دلار (حدود 112000 دلار امروز) پس‌انداز داشت.

اما این تازه شروع ماجراجویی وارن بود. او همچنان به سرمایه‌گذاری ادامه داد تا در 26 سالگی، در سال 1956، شرکت Buffett Partnership، Ltd را تأسیس کرد. شرکت او در نهایت یک شرکت تولید نساجی به نام Berkshire Hathaway را خریداری کرد. در سال 1978، چارلی مانگر، دوست و همراه صمیمی وارن، نیز به عنوان نایب‌رئیس به شرکت بافت پیوست.

زندگی شخصی وارن بافت

وارن در شروع جوانی خود، طعم عشق یک طرفه را چشید. او در 19 سالگی شیفته دختری زیبا شد که به موسیقی علاقه داشت، پس وارن تصمیم گرفت برای جلب توجه و کسب علاقه دختر جوان وارد دنیای موسیقی شود. او یک ساز خرید و در مجالس مختلف آن را می‌نواخت؛ هرچند این تلاش کافی نبود؛ اما باعث شد بافت به موسیقی علاقه‌مند شود و بتواند هوش موسیقیایی را در خود کشف و پرورش دهد.

کارآفرین وارن بافت

تحصیلات وارن بافت

وارن بافت، تحصیلات خود را از مدرسه ابتدایی رز هیل آغاز کرد. او پس از نقل‌مکان خانواده خود به واشنگتن، مدرسه ابتدایی را به پایان رساند و دوره بعدی را در مدرسه آلیس دیل گذراند. سپس از دبیرستان وودرو ویلسون فارغ‌التحصیل شد.

پس از اتمام دبیرستان و موفقیت در سرمایه‌گذاری‌ها و کارآفرینی‌ها، بافت می‌خواست کالج را رها کند، تا به طور مستقیم وارد تجارت شود؛ اما با مخالفت شدید پدرش روبرو شد.

او در سال 1947 به خواست پدرش در دانشگاه پنسیلوانیا ثبت نام کرد. وارن به مدت دو سال در آن جا تحصیل کرد و به انجمن برادری آلفا سیگما فی پیوست. سپس به دانشگاه نبراسکا منتقل شد و در 19 سالگی مدرک لیسانس خود را، در رشته مدیریت بازرگانی کسب کرد.

بافت پس از رد شدن در آزمون ورودی دوره ارشد مدرسه بازرگانی هاروارد، متوجه شد که بنجامین گراهام در مدرسه بازرگانی کلمبیا تدریس می‌کند؛ بنابراین در دانشگاه کلمبیا ثبت‌نام کرد و در سال 1951 مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد را از این دانشگاه دریافت کرد. پس از فارغ‌التحصیلی، بافت در مؤسسه مالی نیویورک مشغول به کار شد.

کتاب‌های وارن بافت

اکتبر 2008، روزنامه خبری USA TODAY، در گزارش خود اعلام کرد که تاکنون حداقل 47 کتاب با عنوان وارن بافت، چاپ شده است. وجود این کتاب‌ها به هو درون‌فردی و کلامی وارن بافت اشاره دارد. مدیر اجرایی شرکت کتاب‌فروشی Borders Books، جورج جونز، گفته است که تنها افراد زنده دیگری که این تعداد کتاب به نام آن‌ها نوشته شده است، رؤسای جمهور ایالات متحده آمریکا، شخصیت‌های سیاسی جهان و دالایی لاما هستند.

وارن در یکی از مصاحبه‌های خود گفت کتاب موردعلاقه او، مجموعه‌ای از مقالات بافت است که نویسنده آن کتاب را به عنوان «باز‌آرایی منسجم ایده‌ها از نامه‌های گزارش سالانه من» توصیف کرده است.

مهم‌ترین مقالات او شامل «درس‌هایی برای شرکت‌های آمریکایی»، «وارن بافت و لارنس آ. کانینگهام»، همچنین «گروه کانینگهام» می‌شوند.

از بهترین کتاب‌هایش نیز می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • شیوه‌های نوین معاملات وارن بافت
 • ناگفته‌هایی از وارن بافت
 • اصول مدیریت از زبان بزرگان: از کنفسیوس تا وارن بافت
 • معامله به روش وارن بافت
 •  تجارتی موفق از نگاه وارن بافت
 • گلوله برفی
 • تشکیل سبد سهام به روش وارن بافت
 • 24 استراتژی وارن بافت
 • روش‌های سرمایه گذاری وارن بافت
 • 23 اصل موفقیت وارن بافت و دیگر نابغه‌های سرمایه گذاری
 • هفت اشتباه بزرگ در معاملات سهام
 • چگونه می‌توان بازار را با استفاده از بهترین استراتژی‌های سرمایه گذاری تاریخ شکست داد
 • کتاب سرمایه گذاری مانند وارن بافت
کارآفرین وارن بافت

فعالیت‌های انسان‌دوستانه وارن بافت

همان‌طور که گفتیم وارن نسبت به دیگران احساس مسئولیت بالایی داشت. او به سبب هوش عاطفی و برون فردی خود سعی کرد با فعالیت‌های بشردوستانه‌اش دنیا را به‌جای بهتری تبدیل کند. اولین فعالیت بشردوستانه بافت، اهدای یکی از سازهای گران‌قیمت خود به امور خیریه بود.

بافت در سال 2016، 83 درصد از ثروتش را، یعنی حدود 10 میلیون از سهام برکشایر‌هاتاوی را، به ارزش تقریبی 31 میلیارد دلار، به بنیاد خیّرانه بیل و ملیندا گیتس اعطا کرد که بزرگترین عمل خیریه در طی تاریخ شناخته شده است که باعث شد بافت به یکی از رهبران سرمایه داری بشردوستانه تبدیل شود.

در سال 2008، بافت توسط فوربس، ثروتمند‌ترین فرد جهان با دارایی خالص تقریباً 62 میلیارد دلار نامیده شد. درحالی‌که یک سال بعد، پس از اهدای میلیاردها دلار به امور خیریه، ثروت خالص او 37 میلیارد دلار بود. او دومین مرد ثروتمند ایالات متحده شناخته شد و بیل گیتس بالا‌تر از بافت قرار گرفت.

بافت در سال 2009 گفته است که قصد دارد از میلیاردرهای سراسر جهان دعوت کند، تا 50 درصد دارایی خود را به امور خیریه و کارهای خوب اهدا کنند.

آنها قبول کردند و آن را «پیمان گیتس بافت» نامیدند که در بر اساس آن متعهد می‌شوند، حداقل نیمی از دارایی خود را به امور خیریه اهدا کنند و سایر افراد ثروتمند را نیز به پیوستن به آن فراخوانند.

دارایی خالص بافت تا سپتامبر 2013 به 58.5 میلیارد دلار افزایش یافت. البته او در این مدت هرساله مبلغ قابل‌توجهی از سرمایه خود را به امور بشردوستانه اختصاص می‌داد.

هم‌اکنون نیز وارن بافت به کمک مالی و حمایت از بنیادهای فردی خانواده‌اش، از جمله بنیاد سوزان تامپسون بافت و بنیاد نامه‌های خواهرش دوریس بافت و دیگر بنیاد‌های خیریه ادامه می‌دهد.

در سال 2018، پس از اهدای خیّرانه تقریباً 3.5 میلیارد دلار، بافت در رتبه سوم فهرست ثروتمند‌ترین افراد جهان در مجله فوربز قرار گرفت.

شخصیت وارن بافت

وارن بافت شخصی سخت‌کوش بود، او موفقیت خود را نتیجه تلاش‌های مداوم و منظم تعریف می‌کند، بنابراین کم کاری، تنبلی و بی نظمی را نمی‌تواند تحمل کند.

او تعهد و انجام وظیفه، را سرلوحه تمام کارهای خود قرار می‌دهد که با ترکیب میل و انگیزه‌اش به پیشرفت از او شخصیتی موفق و مردی بزرگ ساخت.

وارن بافت عقاید شخصی خود را دارد و متناسب با باورهای خود دست به اقداماتی زده است که بسیار جالب است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین باورها و عملکردهای او اشاره می‌کنیم:

او از کودکی فرزندانش را به سرمایه‌گذاری تشویق می‌کرده است تا فرزندانش مثل خود او از هوش مالی خوبی برخوردار شوند.

وارن با تمام ثروتی که دارد هنوز در خانه‌ای که ۳ اتاق دارد و ۵۰ سال پیش خریداری کرده، زندگی می‌کند و بیان می‌کند که هرچه می‌خواهد در این خانه وجود دارد.

شاید باور این موضوع در این دوره سخت باشد اما وارن بافت هیچ‌گاه یک موبایل یا حتی یک کامپیوتر شخصی نداشته است.

او هیچ‌گاه با هواپیمای شخصی خود مسافرت نمی‌کند، درصورتی که او خود مالک بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده جت خصوصی است.

او هرسال یک نامه به مدیران شرکت خود می‌نویسد و اهداف سالانه را مشخص می‌کند و همواره به مدیران خود ۲ قانون را یادآور می‌شود:

“همواره مراقب پول سهام‌داران باشید”، “قانون اول را فراموش نکنید”.

کارآفرین وارن بافت

دستاوردهای بافت

وارن بافت همیشه معتقد بود که باید سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت انجام شود و نباید با عجله از این سهام به آن سهام نقل سرمایه کرد. با این وجود، یکی از جملات مهمی که وارن بافت در مورد سرمایه‌گذاری‌های خود گفته است این است که:

«اگر خود را درون یک چاه پیدا دیدی، مهم‌ترین کار این است که دست از کندن آن برداری!».

در چند دهه قبل، او بخشی از سهام یک شرکت لوازم‌خانگی را به نام فردی مک خرید. اما چند سال بعد، وارن تصمیم گرفت تا تمام سهام‌های خود را از این شرکت بفروشد. این امر به این خاطر بود که مدیرعامل این مؤسسه، با ریسک‌های مالی غیرضروری خود، شرایط کارخانه را در خطر قرار داده بود. چند سال بعد، زمانی که بحران مالی پیش‌بینی‌شده توسط وارن رخ داد، برای همه مشخص شد که وارن از هوش مالی زیادی برخوردار است و با تصمیم درست خود از ضرر بسیاری جلوگیری کرده است.

یکی دیگر از مواردی که هوش مالی او را ثابت می‌کند، تحلیل‌های درست او از بازار‌های مختلف در هنگام شیوع بیماری کووید -19 است. او در این باره در مصاحبه‌ای با وب‌سایت خبری CNBC گفت:

«تأثیر اقتصادی همه‌گیری کووید19 نابرابری اقتصادی را افزایش داده است و متأسف است که اکثر مردم نمی‌دانند که «صدها هزار یا میلیون‌ها» کسب‌وکار کوچک تحت‌تأثیر منفی قرار گرفته‌اند.»

یکی از اولین دستاورد‌های او،  سرمایه ده هزار دلاری‌اش تنها در 20 سالگی او بود که به خاطر کار به مدت 4 سال در شرکت پدرش بود. او بعد‌ها با حقوقی به مبلغ 12000 دلار در سال، در شرکت بنجامین گراهام مشغول به کار شد.

اما در سال 1950، بن گراهام بازنشسته شد و شرکت خود را نیز بست. در این زمان، بافت با سرمایه عظیمی که جمع کرده بود، شرکت خودش را در اوهاما تأسیس کرد. او سپس به تأسیس شرکت‌های شراکتی دیگر کرد تا در نهایت تمام آن‌ها را با هم در شرکت نساجی برکشایر‌هاتاوی ادغام کرد. او در اوایل دهه 1960 شروع به انباشت سهام کرد و در سال 1965 کنترل شرکت را به دست گرفت.

 راز موفقیت وارن بافت

وارن از هفت سالگی به دنبال مطالعه کتاب‌های مفید و علمی، همراه با عملی کردن مطالب خوانده شده بود، او همان چیزی را دنبال کرد که در آن علاقه و استعداد داشت.

 وارن به دنبال زندگی بدون مشکل نبود بلکه در پی مشکلاتی می‌رفت که از حل کردن آن‌ها لذت می‌برد. او از شکست‌های خود ناامید نمی‌شد و از تجربه شکست‌هایش برای موفقیت‌های آینده استفاده می‌کرد.

کارآفرین وارن بافت

جوایز و افتخارات وارن بافت

او مدیرعامل و سهام‌دار اصلی شرکت برکشایر‌هاتاوی است و جزو سرمایه‌دارترین افراد جهان است. او نه تنها به عنوان موفق‌ترین سرمایه گذار قرن بیستم شناخته می‌شود، بلکه موفق‌ترین بشردوست دوران ماست و عهد بسته است که بخش اعظم دارایی خودش را به خیریه‌های بشردوستانه اهدا کند.

در سال 2007، او در فهرست 100 فرد تأثیرگذار مجله تایمز، در جهان قرار گرفت.

در سال 2008، با سرمایه خالصی به مبلغ 62 میلیارد دلار، مجله فوربز او را به عنوان ثروتمندترین فرد جهان معرفی کرد، رتبه‌ای که در سیزده سال قبل آن متعلق به بیل گیتس بوده است. اگرچه در سال 2009 نیز بیل گیتس دوباره این مقام را از آن خود کرد.

بافت، همراه با بیل گیتس، در گزارش فارین پالیسی در سال 2010 نیز به عنوان تأثیرگذارترین متفکر جهانی معرفی شدند.

بافت در سال 2011 موفق به کسب مدال آزادی به دست ریاست‌جمهوری آمریکا، باراک اوباما شد.

درس‌هایی از زندگی وارن بافت

درس‌های مهمی از زندگی بافت می‌توان گرفت که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

درآمدزایی ارتباطی با سن و سال ندارد

سرمایه گذاری کردن نیازمند هوش اقتصادی، توانایی تحلیل محل سرمایه و جرأت ریسک کردن است و هیچ ارتباطی با سن و سال سرمایه‌گذار ندارد. همان‌طور که بافت در یازده سالگی اقدام به سرمایه گذاری کرد.

برای میلیاردر بودن، لازم نیست یک میلیاردر به دنیا بیایید.

پدر وارن یک کارگزار سهام بود، او سرمایه زیادی نداشت تا به فرزندان خود بدهد، بلکه اشتیاق به سرمایه گذاری تنها میراث او بود. جامعه انسانی از دیرباز، به خصوص تا صد سال قبل، این‌گونه القا می‌کند که فرزند یک کشاورز، کشاورز می‌شود؛ فرزند یک پادشاه، شاه می‌شود و انسان‌ها تسلطی بر روی ثروتمند یا فقیر بودن خود ندارند، بلکه این موضوع از بدو تولد برای آن‌ها مشخص شده است که تأثیر گرفته از زندگی پدر و پدر بزرگ آن‌ها است. اما وارن ثابت کرد برای ثروتمند شدن نیازی نیست تا فرزند یک میلیاردر بود.

مهم‌ترین سخنان وارن بافت در باب سرمایه گذاری

 • «قانون شماره یک: هرگز از سرمایه کم نکن. قانون شماره دو: هرگز قانون شماره یک را فراموش نکنید!»
 • «من اولین سرمایه‌گذاری خود را در 11 سالگی انجام دادم، تا آن زمان 10 سال را از دست داده بودم!»
 • «افرادی که پول نقد نگه داشته‌اند، در حال حاضر احساس راحتی می‌کنند اما این کار اشتباه است. آن‌ها در بلندمدت یک راه وحشتناک برای دارایی خود انتخاب کرده‌اند که در واقع هیچ منفعتی ندارد و دارایی آن‌ها را مستهلک می‌کند.»
 • «اگر نتوانی وقتی که خوابی پول دربیاری، باید تا پایان عمرت فقط کار کنی!»
 • «هرگز در کسب و کاری که آن را درک نمی‌کنید سرمایه‌گذاری نکنید.»
 • شناسایی یک سرمایه‌گذاری خوب و دل بستن به آن، بهتر از پریدن از یک سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاری دیگر است
 • «یکی از ویژگی‌های ثروتمندان واقعی این است که حتی اگر تمام دارایی خود را از دست بدهند، می‌توانند باز هم آن را به دست آورند.»
 • «ریسک از جایی ناشی می‌شود که ندانید چه کاری انجام می‌دهید؛ پس برای کاهش ریسک، آگاهی خودتان را بالا ببرید.»
 • «درست نیست که هر چه از درآمدتان باقی می‌ماند را پس‌انداز کنید. بلکه باید هر چقدر را که بعد از پس‌انداز کردن باقی ماند، خرج کنید.»
 • «هیچ وقت روی یک منبع درآمد تکیه نکنید. حتماً یک منبع درآمد دوم هم پیدا کنید.»
 • «فقط چیزی را بخرید که حتی اگر بازار برای ۱۰ سال تعطیل شد کاملاً از داشتن آن خوشحال باشید.»
 • «فرصت‌ها هرگز تکرار نخواهند شد پس بهتر است که زمانی که بارانی از طلا می‌بارد، شما یک سطل زیر آن بگذارید نه یک قاشق!»
 • «متأسفانه درصد بسیاری از مردم، پولی را که به زحمت به دست آورده‌اند در بازارهایی مثل سهام و املاک سرمایه‌گذاری می‌کنند، بدون این که ابتدا ذره‌ای برای آموزش دیدن هزینه کرده باشند.»
 • «هر سرمایه‌گذاری باید قادر باشد، تجارتی را که انتخاب کرده به‌درستی ارزیابی کند. قرار نیست وارد هر شرکتی شدید تخصص مربوط به حوزه کاری‌اش را داشته باشید یا اصلاً قرار نیست در چند حوزه کارشناس باشید. فقط باید بتوانید شرکت‌ها را در داخل دایره فهم خود ارزیابی کنید. سایز این دایره چندان مهم نیست اما دانستن محدوده آن خیلی حیاتی است.»
کارآفرین وارن بافت

توصیه‌های وارن بافت به جوانان

 • هیچ‌گاه بیش از آن چیزی که احتیاج دارید خرید نکنید.
 • شما همان هستید که هستید نه آنچه که دارید.
 • سعی نکنید که با اموال خود به دیگران فخر بفروشید، تنها از چیزهایی که دارید خودتان لذت ببرید.
 • همواره به این فکر کنید که چگونه می‌توانید با اقتصادی اندیشیدن از زندگی لذت ببرید.
 • هرکسی می‌تواند با پس‌انداز پول‌های خود به امکانات زیادی برسد.
 • بر اساس حرف‌های دیگران عمل نکنید، فقط به آنها گوش کنید ولی هرچه را که احساس خوبی به آن دارید، انجام بدهید.
 • به دنبال پوشیدن یا داشتن برندها نباشید، بلکه آنچه را که در آن احساس راحتی می‌کنید خریداری کنید
 • پول خود را روی چیزهای غیرضروری خرج نکنید، بلکه روی چیزهایی سرمایه‌گذاری کنید که واقعاً به آنها احتیاج دارید.
 • شادترین مردم کسانی نیستند که لزوماً بهترین چیزها را داشته باشند، بلکه افرادی هستند که قدر امکاناتی را که دارند می‌دانند.
 • برای ثروتمند شدن باید باور داشته باشید که روزی ثروتمند خواهید شد. طبق گزارش‌ هافینگتون پست، بافت یک بار گفته است: «همیشه می‌دانستم که ثروتمند خواهم شد. فکر نمی‌کنم حتی یک دقیقه هم به آن شک کرده باشم.»
 • پس‌انداز را از سنین پایین شروع کنید.
 • سود خود را دوباره سرمایه گذاری کنید
 • یک شریک تجاری خوب پیدا کنید
 • در نهایت اینکه این زندگی شماست، پس چرا این فرصت را در اختیار دیگران قرار می‌دهید تا روی زندگی شما حاکم باشند؟

سؤالات متداول

وارن بافت کیست؟

وارن بافت اصول، استراتژی و روش‌های خاص خود را در سرمایه گذاری دارد. او تجربه فراوانی از سرمایه گذاری‌های خود به دست آورده است که همه این اطلاعات ارزشمند را در قالب کتاب‌ها مصاحبه‌های خود در اختیار دیگران قرار داده است. تا دیگران هم بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. بدین ترتیب افراد زیادی با الگوبرداری و مطالعه زندگی و کتاب‌های او توانسته‌اند به موفقیت دست پیدا کنند، برخی از این افراد در ایران قرار دارند و به آن‌ها وارن بافت ایران گفته می‌شود.

وارن بافت چگونه مشهور شده است؟

سرمایه‌گذاری‌های موفق و نوآورانه وارن بافت در کودکی، یکی از دلایل شهرت او است. در بزرگسالی نیز او سرمایه‌گذاری‌هایی خاص و پرریسک در سراسر جهان انجام داده است که موجب این عوامل  مشهور شدن او به‌عنوان مغز متفکر اقتصادی شد. اما مهم‌ترین عامل شهرت وارن بافت، کتاب‌های بی‌شماری است که درباره او و هوش مالی‌اش نوشته شده است. 

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر