کارآفرینان برتر جهان

موکش آمبانی کیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

زندگینامه موکش آمبانی؛ داستان یک موفقیت خانوادگی در دل هندوستانِ فقیر

شاید شما هم معتقد باشید که موفق شدن برای اتباع کشور فقیری مانند هند، کار آسانی نیست. البته که حق با شماست! اما نه در مورد افرادی مانندِ پدر معروفِ خانواده آمبانی، موکش آمبانی!

در این مقاله از سری مقالات زندگینامه مشاهیر و افراد موفق، با بازی بوک همراه باشید تا به بررسی زندگینامه موکش آمبانی پولدارترین فرد هندوستان بپردازیم.

موکش آمبانی کیست؟

موکش آمبانی مدیر ارشد اجرایی هندی، مالک و بنیانگذار پالایشگاه جام نگر، مدیر شرکت ریلاینس و ثروتمندترین مرد هندوستان است. داستان زندگی موکش، داستانی طولانی ولی امیدوار کننده است که می‌تواند الگوی خوبی برای افراد علاقه‌مند به موفقیت باشد.

موکش در 12 سال گذشته ثروتمندترین فرد هند بوده است و طبق گزارش فوربس و بلومبرگ، او همچنین ثروتمندترین فرد آسیا است. دارایی خالص او حدود 54 میلیارد دلار است. نام موکش همچنین در میان 100 فرد تأثیرگذار مجله تایم در کنار نام افرادی مانند مارک زاکربرگ، دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین ایالات متحده و میشل اوباما، بانوی اول سابق ایالات متحده، قرار گرفته است.

ثروتمند ترین مرد هندوستان موکش آمبانی

کودکی و نوجوانی موکش                              

موکش دهیروبهای آمبانی ملقب به موکش آمبانی در تاریخ ۱۹ آوریل ۱۹۵۷، در یمن و به عنوان فرزند یک خانواده هندو زاده شد. پدر موکش، دهیروبهای آمبانی و مادرش کوکیلابن آمبانی نام داشتند. موکش اولین فرزند یک خانواده چهار فرزندی بود و دو خواهر و یک برادر کوچکتر داشت.

خانواده موکش یک سال بعد از تولد او از یمن به هندوستان برگشتند. جایی که پدر خانواده در آن به تجارت ادویه، نخ و پارچه مشغول شد.

هرچند از پدر این خانواده به عنوان یک تاجر یاد می‌شود؛ اما خانواده آمبانی تا سال‌ها بعد از نظر شرایط مالی در طبقه متوسط جامعه قرار داشتند. پدر موکش آمبانی یک تاجر متوسط با یک طرز فکر خاص برای تربیت کودک بود. با خواندن ادامه مقاله تأثیر این طرز فکر پدر را بر موفقیت موکش خواهید فهمید.

در نهایت پدر این خانواده در سال 1966 یک تولیدی کوچک پارچه به نام ریلاینس را تأسیس کرد. تولیدی که امروزه به یک شرکت معروف بدل شده و پایه ثروت آمبانی است.

پس از بازگشت به بمبئی، موکش در سنین دبستان به همراه برادرش به مدرسه هیل گرانج رفت. ریشه‌های موفقیت موکش از همان دوران کودکی و در خانواده تقویت شد. دوران کودکی او با بچه‌های حالا فرق داشت. اگرچه والدین نسل کنونی، نسبت به درس خواندن فرزندان خود بسیار نگران به نظر می‌رسند؛ اما پدر موکش این‌گونه نبود! پدر موکش هرگز حتی برای یک بار هم به مدرسه او سر نزد. او معتقد بود که برای شناخت توانایی‌های واقعی خود، موکش باید خودش همه امور زندگی‌اش را مدیریت کند. پدر موکش  به رشد همه جانبه او علاقه مند بود. او می‌خواست که موکش بدون کمک والدینش از موقعیت‌های حساس زندگی عبور کند. به همین دلیل بود که معلمی به نام ماهندربای ویاس استخدام کرد که معمولاً عصرها پیش او می‌ماند و وظیفه داشت که آمبانی را به انجام انواع بازی‌های تقویتی برای رشد هوش تشویق کند. موکش توسط ماهندربای، به تجربه اتفاقاتی شبیه به سفر با اتوبوس، قطار و چادر زدن چند روزه در روستاها را تجربه کرد و با یک آموزش مشابه آموزش‌های مونته سوری امروزی، همه جنبه‌های رشدش تقویت شد.

علایق موکش در کودکی

از آنجاکه موکش تحت آموزش متفاوتی قرار داشت؛ علایقش هم از کودکان هم دوره خودش متفاوت بود. او بیشتر به گذراندن وقت با معلم ویژه‌اش و کشف جهان علاقه‌مند بود.

موکش از سن پائین اهدافش را مشخص کرده بود. او می‌دانست که باید مسیر خود را برای رسیدن به موفقیت پیدا کند.

او در نوجوانی به فیلم‌های هالیوودی علاقه داشت. این علاقه در حدی بود که تحت تأثیر فیلم «فارغ التحصیل» که در آن زمان بسیار پرطرفدار بود، قرار گرفت؛ و با پیروی از این فیلم معروف به رشته “طراحی ترکیبی” علاقه‌مند شد.

شخصیت شناسی موکش آمبانی

به بیان ساده، مالک و بنیانگذار پالایشگاه جام نگر، یک رؤیاپرداز است. او می‌تواند به آینده ناشناخته و آنچه توسط فناوری در آینده قابل اجرا خواهد بود؛ فکر کند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید که تیپ شخصیتی آمبانی طبق تست MBTI برگرفته از چهار تایپ شخصیتی INTJ، ISTP، ISTJ، ESTP است.

او یک مدیر باهوش است اما در عین حال مردی کم حرف است. موکش همچنین در درک ذهن افراد و ایجاد احساس راحتی در آن‌ها بسیار خوب است. او همچنین در برخی موارد مانند درک فناوری‌های جدید و مفاهیم علمی بسیار خوب است. مهارت‌های رهبری او نیز بسیار خوب است. موکش یک سخنرانی عالی است و گاهی اوقات می‌تواند بسیار احساساتی باشد. او هوش مالی بالایی دارد و در مدیریت پول بسیار خوب است و در زمینه مدیریت خود و خود آگاهی نیز بسیار خوب عمل کرده است.

افراد تاثیرگذار بر زندگی آمبانی

موکش همواره از دو تن از معلمانش به عنوان افراد تأثیرگذار و الهام بخش زندگی خود یاد کرده است. بر اساس گفته او این دو نفر به آمبانی فکر کردن را آموختند و او را در رسیدن به موفقیت کنونی یاری کردند. این دو معلم ماهندربای ویاس و پدر موکش بودند.

پدر موکش معتقد بود که راز رسیدن به موفقیت، در تجربه کردن زندگی و دنیای بیرون است؛ نه در پشت میز مدرسه و دانشگاه!

جوانی و تحصیلات موکش

پس از اینکه موکش، تحصیلات خود را در دبیرستان هیل در بمبئی به پایان رساند؛ مدرک مهندسی شیمی خود را از مؤسسه فناوری شیمی دریافت کرد. او سپس برای تحصیل MBA به دانشگاه استنفورد رفت؛ اما مدتی بعد، به دعوت پدرش و از آنجاکه به آموزش مهارت‌های زندگی واقعی بیشتر از تحصیل آکادمیک علاقه داشت؛ دانشگاه را ترک کرد. در نهایت در سال 1980، پدرش مسئولیت‌های اداره ریلاینس را به موکش واگذار کرد.

آغاز فعالیت حرفه‌ای موکش

فعالیت حرفه‌ای موکش پس از انصرافش از دانشگاه استنفورد (همان دانشگاهی که همان دانشگاهی که لری پیج و سرگی برین خالقان شرکت گوگل در آن تحصیل کردند)، با ورود به تولیدی ریلاینس شروع شد.

موکش و صنایع ریلاینس

از سال 1981 تاکنون موکش همیشه عضو هیئت مدیره ریلاینس بوده است.

از آنجا که او فعالیت این تولیدی را از تولید نخ، به نساجی و تولید الیاف پلی استر و سپس پتروشیمی و پالایش نفت و در نهایت به تولید نفت و گاز ارتقا داد؛ می‌توان گفت که موکش به نوعی زندگی خود را وقف رشد این شرکت کرده است.

این شرکت خانوادگی به لطف موکش در حال حاضر ارزشمندترین شرکت سهامی خاص هند است.

 ورود موکش آمبانی به دنیای روزنامه نگاری

در سال 2012 موکش اعلام کرد که قصد فعالیت در عرصه رسانه و سرگرمی را دارد. او این کار را با مدیریت شرکتهای مخابراتی  Network18 و Eenadu شروع کرد و به نوعی صاحب 30 کانال تلویزیونی شد.

حاصل این سرمایه‌گذاری، شرکتی است که امروزه با نام   شرکت ارتباطی ریلاینس در حال فعالیت است.

موکش و تلاش برای راه اندازی آمازون هندی

در سال 2020 موکش تلاش کرد تا از سرمایه‌گذاران آمازون دعوت کند تا شعبه آمازون را در هندوستان راه‌اندازی کنند. او برای این کار 2.5 میلیارد دلار هزینه کرد.

تاسیس پالایشگاه جام نگر توسط موکش آمبانی

جام نگار بزرگترین مرکز پالایشی جهان است که توسط موکش و بر اساس سرمایه‌های رقابتی تأسیس شده است.

پالایشگاه جام نگار با ظرفیت تولید روزانه 1.24 میلیون بشکه نفت در روز؛ ششمین پالایشگاه نفتی جهان است و در حال حاضر نفت صادره از هند به کشورهای مختلف جهان را تأمین می‌کند. این پالایشگاه یکی از زیرمجموعه‌های ریلاینس است.

فعالیت‌های اجتماعی و خیریه موکش

آمبانی بیشتر هزینه‌های در راستای مسئولیت اجتماعی خود را در راستای آموزش انجام می‌دهد.

او فعالیت‌های خیریه خود را از طریق بنیاد خیریه ریلاینس ارائه می‌کند. تمرکز اصلی این بنیاد بر افزایش رشد و دانش همگانی در هند است. علاوه بر این، این بنیاد در راستای مراقبت‌های بهداشتی و فعالیت‌های بشردوستانه‌ای مانند توسعه اجتماعی، پیشرفت روستایی‌های هند و آموزش به کودکان است.

اقدامات بشر دوستانه موکش آمبانی

آمبانی یک انسان خیر واقعی است. او این را با اقدامات بشردوستانه و متواضعانه خود ثابت کرده است؛ در این راستا او 500 کرور به صندوق PM-CARES که توسط نخست وزیر هند نارندرامودی برای مبارزه با کووید-19 تأسیس شد؛ کمک کرده است.

همچنین شرکت ریلاینس،  صندوق اهدایی 500 کرور هم برای انجام فعالیت‌های بشر دوستانه به دولت ماهاراشترا و گجرات داده است.

علاوه بر این، ریلاینس در دوران پاندمی یک میلیون ماسک صورت برای ۱۰۰ بیمارستان تولید کرد و همچنین ۵۰ میلیون وعده غذایی رایگان به نیازمندان سازمان‌های مردم نهاد ارائه می‌دهد؛ این پروژه همچنین سوخت رایگان خودروهای حامل بیماران کووید ۱۹ را به بیمارستان‌ها تأمین می‌کند.

اقدامات بشر دوستانه موکش آمبانی

موفقیت‌ها و دستاوردهای مالک و بنیانگذار پالایشگاه جام نگر

  • طبق گزارش مجله فوربس، آمبانی در ده سال گذشته در رتبه ثروتمندترین فرد هند قرار گرفته است.
  • او همچنین هجدهمین فرد ثروتمند جهان است.
  • او صاحب امتیاز لیگ برتر هند Mumbai Indians است بنابراین، به عنوان ثروتمندترین صاحب امتیاز در رده جهانی ورزش فوربس جای دارد.

از سال 2000 تا 2016 به موکش جوایز متعددی اعطا شد؛ از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جایزه تاجر سال در سال 2010 
  • جایزه رهبر برتر جهانی
  • مدال طلای Othmer توسط بنیاد میراث شیمیایی در سال 2016

علت موفقیت آمبانی

همانطور که دیدیم، تربیت او با نسل آن زمان هند متفاوت بود. درس‌های زندگی که ماهندربای به موکش می‌داد؛ پایه زندگی و موفق او را بنا کرد. در نتیجه همین آموزش‌ها، موکش نگرش کاملاً متفاوتی نسبت به زندگی یافت. او معتقد است که تأثیر دوران کودکی‌اش او را به موفقیت امروزی رسانده است.

سخنان معروف موکش آمبانی

  • همه افراد از فرصت‌های یکسانی برای موفقیت برخوردارند.
  • هیچ موفقیتی یک شبه به دست نمی‌آید. شما باید سخت کوش، فداکار و متکی برخود باشید تا موفق شوید.
  • جاه‌طلبی کلمه‌ای است که باید از فرهنگ لغت کارآفرینان حذف شود.

پرسش و پاسخ

موکش آمبانی کیست؟

موکش دهیروبهای آمبانی، میلیارد هندی،  مدیر ارشد اجرایی هندی، مالک و بنیانگذار پالایشگاه جام نگر، مدیر شرکت ریلاینس و ثروتمندترین مرد هندوستان است.

علل موفقیت موکش آمبانی چه بود؟

رویکرد تربیتی پدر موکش و آموزش ویژه‌ای که او از کودکی برای موکش در نظر گرفت؛ از علل موفقیت او بودند. برای اطلاع از این رویکرد به این مقاله سر بزنید.

موکش آمبانی چگونه ثروتمند شد؟

موکش آمبانی ریاست و مدیریت شرکت 104 میلیارد دلاری به نام صنایع ریلاینس را بر عهده دارد که در پتروشیمی، نفت و گاز، مخابرات و خرده فروشی فعالیت دارد. ریلاینس توسط پدر مرحوم موکش، دهیروبهای آمبانی، تاجر نخ و پارچه، در سال 1966 به عنوان یک تولیدی کوچک پارچه تأسیس شد.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش های گاردنرهوش و استعداد

تست هوش گاردنر