افزایش مهارت سرعت عمل در کودکان

تقویت سرعت عمل

سرعت عمل در کودکان یکی از مهارت‌های مهم است که نقش به سزایی در سرنوشت و آینده کودک دارد. این مهارت مفهوم کلی انجام هرچه سریع‌تر کارها را در برمی‌گیرد و شامل دو گروه از کارها می‌شود:

1- کارهایی که نیاز به مهارت خاصی دارد مانند سرعت عمل در تایپ کردن، تند خوانی، رانندگی، مهندسی و غیره

2- کارهایی که نیاز به مهارت خاصی ندارد و به توانایی‌های عمومی جسمی و ذهنی فرد بستگی دارد؛ مانند سرعت عمل در تصمیم‌گیری، سرعت عمل در یادگیری و غیره

سرعت عمل با سرعت پردازش مغز که روشی برای توصیف نحوه دریافت، درک و واکنش مغز به اطلاعات است، رابطه مستقیمی نیز دارد. اگرچه سرعت ربطی به باهوش بودن یک کودک ندارد، کودکانی که با سرعت پردازش پایین دست و پنجه نرم می‌کنند ممکن است برای دنبال کردن درس‌ها و انجام وظایف در مدرسه دچار مشکل شوند. زیرا سرعت پردازش پایین با توسعه مهارت‌های خواندن و ریاضی مرتبط است و می‌تواند کودک را با مشکل رو به ‌رو کند.

چرا سرعت عمل اهمیت دارد

قدرت تمرکز و سرعت عمل دو مهارتی هستند که یکدیگر را کامل می‌کنند این یعنی افرادی که قدرت تمرکز بالایی دارند، سرعت عمل نسبی خوبی هم برای کارهای خود خواهند داشت. علت این امر این است که قدرت تمرکز بالای آن‌ها کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را معطوف به یک موضوع کنند و در نتیجه می‌توانند آن کار را در مدت زمان کوتاهی به اتمام برسانند.

افراد دارای سرعت عمل بالا همچنین از قدرت تحلیل و برنامه‌ریزی خوبی برخوردارند و می‌توانند زمان خود را به نحوی بهینه به کارها اختصاص دهند. در مقابل این مزایا، سرعت عمل پایین باعث می‌شود کودک بسیاری از موقعیت‌های مهم زندگی خود را از دست دهد. سرعت پردازش پایین همچنین می‌تواند باعث شود که کودک از همسالان خود عقب بماند، ناامید شود و با یادگیری ارتباط منفی ایجاد کند. اغلب این تجربیات علتی هستند که بچه‌ها فکر کنند که در مدرسه خوب نیستند که این موضوع عزت نفس و اعتماد به نفس آن‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

در مجموع، با تقویت سرعت عمل به طور کلی کودک قادر خواهد بود تا آمادگی جسمانی و ذهنی خود را افزایش دهد و در شرایط حساس تصمیم‌های مهم را بگیرد. اما نقش والدین در تقویت این مهارت حیاتی می‌تواند بسیار تعیین‌کننده باشد. بازی‌ها و فعالیت‌های بسیاری وجود دارد که برای تقویت سرعت عمل کودک طراحی شده‌اند و با انجام آن‌ها هم سرعت عمل کودک و هم مهارت خود والدین افزایش می‌یابد.

بازی‌هایی که والدین با کودکان می‌توانند برای تقویت مهارت سرعت عمل انجام دهند:

  • بادکنک بازی (به کودک بگویید بادکنک به هیچ‌وجه نباید به زمین بیفتد)
  • ورزش‌هایی مانند تنیس، بدمینتون، پینگ‌پنگ، فوتبال
  • بازی جابه‌جا کردن وسایل در اتاق
  • بازی نقطه خط
  • بازی موبایلی دور
  • بازی بشنو و پیدا کن
  • بازی برج هیجان (جنگو)

نمایش 1–27 از 99 نتیجه