تقویت قدرت پیش بینی

تقویت قدرت پیش بینی

پیش‌بینی یک مهارت ضروری و یک ابزار فکری است که همه افراد به آن نیاز دارند تا جهان پیرامون خود را به درستی درک کنند. همان‌طور که کودک رشد می‌کند، به تدریج آگاهی او از اینجا و اکنون پیشرفته‌تر می‌شود و می‌تواند برنامه‌ها و روتین‌های روزانه زندگی خود را بفهمد؛ بنابراین کم‌کم پیش‌بینی می‌کند که مثلاً بعد از ناهار اغلب اوقات به پارک خواهد رفت. در واقع رشد مهارت پیش‌بینی نه تنها کودک را در زندگی روزمره راهنمایی می‌کند، بلکه سطح تفکر او را نیز ارتقا داده و اجازه می‌دهد تا کودک هرچه بیشتر با جهان و آینده درگیر شود.

چرا قدرت پیش بینی مهم است؟

قدرت پیش‌بینی یک مبنای مهم برای مهارت‌های مهم در زندگی کودک همچون یادگیری، ریاضی، خواندن و علوم است. این مهارت به کودکان کمک می‌‌کند تا الگوهای مختلف را با هم مقایسه کرده و درک خود را بر مبنای علت و معلول بنا کنند. برای مثال در علم ریاضیات کودک با استفاده از مهارت پیش‌بینی خود می‌تواند توالی‌ها و روابط را کشف و یا بتواند متن‌ را با سرعت بخواند و درک کند. در واقع توانایی خوانندگان مسلط برای دریافت معنی با سرعت زیاد و پردازش متون طولانی و پیچیده بدون گم کردن مسیرشان، ریشه در پیش‌بینی‌های سریع آن‌ها در مورد کلمات و جملات دارد.

اما برای این که بتوانیم این مهارت را در کودک خود تقویت کنیم ابتدا باید یک معنی دقیق از آن ارائه دهیم. قدرت پیش‌بینی چیزی فراتر از حدس زدن‌های ساده است. برای اینکه کودک بتواند پیش بینی کند، باید از دانش قبلی برای ارائه پیشنهاد در مورد آنچه ممکن است در آینده رخ دهد استفاده کند. این یادگیری در واقع زمانی اتفاق می‎افتد که کودک در حال بازی و کشف جهان پیرامون خود است.

برای مثال زمانی که کودک مشغول آب بازی و بازی با وسایل خود در آب است، این مفهوم را درک می‌کند که اجسام سبک و پلاستیکی روی آب شناور می‌مانند و اجسام سنگین یا آهنی در آب غرق می‌شوند؛ بنابراین در اتفاقات بعدی یا زمانی که کسی در مورد شناور ماندن یا غرق شدن اجسام از او سؤالی بپرسد، با مراجعه به این اطلاعات می‌تواند پیش‌بینی را انجام دهد.

البته که مهارت پیش‌بینی به‌خودی‌خود رشد می‌کند، اما والدین نیز می‌توانند با انجام فعالیت‌هایی همراه کودک خود آن را تقویت کنند. حتی پرسیدن سؤال‌های ساده مانند فکر می‌کنی غذا چه مزه‌ای شده؟ فکر می‌کنی فردا هوا چطور است؟ اگر خرگوش و لاکپشت مسابقه دهند کدام برنده می‌شود؟ و … برای تقویت این مهارت مفید خواهد بود پس از این که کودک این سؤالات را پاسخ داد از او بخواهید تا پیش‌بینی خود را توضیح دهد. در مجموع از دسته بازی‌هایی که هم کودک شما را سرگرم می‌کند و هم مهارت پیش‌بینی او را تقویت می‌کند شامل:

  • حدس ادامه دنباله
  • حدس مزه‌ها
  • بازی‌های حدس‌زدنی
  • پیش‌بینی اتفاقاتی که در یک تصویر افتاده
  • آب‌بازی
  • آشپزی
  • بازی‌های موبایلی
  • کتابخوانی (خواندن داستان و سؤال در مورد آن)

نمایش 1–27 از 47 نتیجه