استاندارهای رشد فرزندبازی و هوش

بازی با کودک هشت ساله؛ معرفی بازی‌های هوش ساز

زمان تقریبی مطالعه: 15 دقیقه

در هر صورت می‌دانیم که بازی یک نیاز واقعی برای کودکان است. بدون بازی، رشد مهارت‌های اساسی کودک با تاخیر می‌افتد و آسیب‌های جدی در حال و آینده او رخ می‌دهد. اما بازی با کودک هشت ساله چگونه باید باشد و بهترین اسباب‌بازی مناسب کودکان 8 سال چیست؟

با آغاز مدرسه، تغییر و تحولات زیادی در زندگی کودک رخ خواهد داد. او اکنون زمان کمتری را می‌تواند به بازی بپردازد و از آنجا که بیشتر زمان روز را در مدرسه سپری می‌کند بیشتر بازی‌های او شکل گروهی دارند و به نوعی، گروه همسالان و دوست‌ها جای والدین را می‌گیرند.

در ادامه مقاله بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

اهمیت بازی با کودک هشت ساله

بازی با کودک هشت ساله از مهم‌ترین جنبه‌های یادگیری و رشد آن‌ها به‌شمار می‌رود که مزایای بسیاری از جمله آموزش مهارت‌های ضروری برای زندگی را برای کودک به همراه دارد. کودکان با بازی کردن تجربیات مهمی کسب می‌کنند و با شناخت احساسات خود می‌توانند آن‌ها را مدیریت و کنترل کنند. بازی همچنین اصلی‌ترین مسیر هر کودک برای آشنایی، درک و تعامل با جهان است و هیچ چیز جایگزین آن نمی‌شود. بازی با کودکان هشت ساله باعث می‌شود که با پدیده‌ها و تجربیات مختلفی برخورد کند و دنیایی را که در آن زندگی می‌کند بهتر بشناسد و کم‌‌کم دانش خود را از جهان گسترش دهد.

یادگیری مهارت‌های شناختی از طریق بازی کردن مانند تصمیم‌گیری و ایجاد فکری خلاق به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی و عاطفی مانند کار گروهی، همکاری، ارتباط و همدلی را توسعه دهند. کودکان در هشت سالگی نوع متفاوتی از تعامل با جهان را تجربه می‌کنند که به نوعی برای آن‌ها چالش محسوب می‌شود. به همین دلیل آ‌ن‌ها نیاز دارند تا برخی مهارت‌ها را در فضایی مانند بازی تجربه کنند و با امتحان انواع راه‌ها برای حل مشکل در زندگی واقعی عملکرد بهتری داشته باشند.

بدین ترتیب، بازی برای کودک هشت ساله به او کمک می‌کند تا با تقویت مهارت حل مسئله، ایده‌های تازه‌ای را بیان کند و استقلال بیشتری در حل مشکلات خود داشته باشد. بازی با کودک هشت ساله همچنین موقعیتی برای توسعه تخیل، کنجکاوی، اجتماعی بودن و بسیاری از مهارت‌های دیگر را فراهم می‌کند.

انتخاب بهترین بازی فکری برای کودک 8 ساله

اگر شما کودک کنجکاوی دارید که همیشه به دنبال کشف چیزهای جدیدی است، بازی‌های فکری بهترین راه‌ برای یادگیری هستند. بازی‌ های فکری دانش آن‌ها را در مورد موضوعات مختلف به چالش می‌کشد و به‌نوعی کودک را وادار به فکر کردن می‌کند.

 این بازی‌ها روی مهارت‌های حرکتی، حافظه و تمرکز کودک کار می‌کنند. به علاوه به تقویت مهارت‌های شناختی و انتقادی آن‌ها کمک می‌کند و به والدین این امکان را می‌دهد نقاط قوت و ضعف کودک را بهتر درک کنند.

اما به جرئت باید بگوییم این روزها انتخاب بازی فکری مناسب برای بازی کودک هشت ساله اصلا کار آسانی نیست و تنوع زیادی دارد. اگر سری به سایت‌ها یا مغازه‌های مربوطه بزنید، متوجه می‌شوید آنقدر تنوع این بازی‌ها زیاد شده که دیگر نمی‌توان مثل گذشته به‌راحتی بازی مورد نظر خود را انتخاب کرد. بسیاری از این بازی‌ها نیز برخلاف ظاهر جذابی که دارند آنقدر پیچیده‌ هستند که حتی بزرگسالان نیز از پس آن‌ها برنمی‌آیند! پس برای حل این مشکل چه کنیم؟

برای خرید بازی فکری مناسب کودک هشت ساله، برخی از نکاتی که باید در نظر بگیرید عبارت است از:

  • رده سنی
  • تعداد بازیکنان و مدت زمان بازی
  • پیچیدگی و سطح بازی

علاوه بر این موارد، بهتر است برای بازی با کودک هشت ساله، اسباب بازی‌هایی را خریداری کنید که پیش از این دوستان یا آشنایان آن‌ها را داشته‌اند؛ زیرا اینگونه از قابل حل بودن بازی مطمئن خواهید بود و پول خود را هدر نمی‌دهید.

انتخاب بهترین بازی فکری برای کودک 8 ساله

انواع بازی و اسباب بازی مناسب کودکان هشت سال

از سن دو سالگی، کودکان دوست دارند بسیاری از کارهای خود را مستقلانه انجام دهند. این احساس استقلال در سنین مدرسه به اوج خود می‌رسد و به کودک کمک می‌کند با اعتماد به نفس‌تر با دوستان و همسالان خود تعامل داشته باشد. در نتیجه این ویژگی، والدین تاثیر کمتری در بازی‌های کودک خواهند داشت اما آن‌ها همچنان باید تلاش کنند تا بازی‌ها و اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنند که به کودک در تقویت مهارت‌ها کمک کند.

برای بازی‌ با کودک هشت ساله، می‌توانید بازی‌هایی را انتخاب کنید که علاوه بر اینکه سرگرم‌کننده و آموزشی هستند، به کودک کمک کند از مهارت‌های حرکتی خود بهتر استفاده کند و نقاط قوت و ضعف خود را نیز کشف کند.

بدین ترتیب، مهم‌ترین نکته در مورد خرید و انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان 8 سال این است که  مرحله رشد جسم و ذهنی کودک شما منطبق باشد.  علاوه بر این، می‌توانید با انتخاب انواع بازی در خانه با کودک 8 ساله یک رابطه دوستانه با او شکل دهید تا او نیز بتواند به شما اعتماد کند.

در همین راستا، برخی از بهترین انواع بازی با کودک هشت ساله که برای تقویت مهارت‌های آنان مفیدند در ادامه معرفی می‌کنیم.

اوریگامی

یکی از انواع بازی با کودک هشت ساله بازی‌هایی است که به هماهنگی چشم و دست او کمک می‌کند. یکی از انواع این بازی ها اوریگامی است. اوریگامی هنر جذاب تا کردن کاغذ است. یکی از چیزهای شگفت انگیز در مورد اوریگامی این است که می‌توانید یک تکه کاغذ صاف بردارید و آن را به یک جسم سه بعدی مختلف تبدیل کنید. اوریگامی هم‌چنین بر مهارت‌های رفتاری، یادگیری مشارکتی، رشد شناختی، عزت نفس و توانمندسازی در کودکان تأثیر می‌گذارد.

سودوکو

سودوکو یک بازی محبوب جهانی است که به دلیل قوانین ساده و مزایای متعددی که دارد، توسط کودکان و بزرگسالان در تمام سنین انجام می‌شود. این بازی برای کودک 8 ساله در واقع پازل اعداد است که در آن کودک باید هر خانه خالی را با اعداد مناسب و براساس قوانین خاص پر کند. انجام این بازی کلاسیک مغز را تحریک می‌کند و می‌تواند به بهبود مهارت‌های تفکر منطقی، تمرکز و حافظه کودکان کمک کند.

پازل‌ های ریاضی

بازی با کودک هشت ساله با پازل به کودک شما کمک می‌کند تا مفاهیم ریاضی را در حین تفریح ​​درک کند و اگر کودکان از بازی با اعداد لذت می‌برند، این برای آن‌ها لذت بخش خواهد بود. پازل‌ها مزایای شناختی بسیاری برای ذهن کودک هشت ساله مانند ایجاد مهارت‌های حل مسئله و تفکر منطقی دارند که می‌تواند به عملکرد کودک در مدرسه نیز کمک کند.

بازی‌ های رومیزی

بازی‌های رومیزی مانند شطرنج، مار پله و منچ می‌توانند یک گزینه پر هیجان برای بازی با کودک هشت ساله باشد و به پرورش مهارت‌های ذهنی کودک کمک بسزایی کنند. اساس انجام هر بازی رومیزی، همکاری بین بازیکنان و کار تیمی است و این یک راه عالی برای کمک به بچه‌ها برای توسعه مهارت‌های اجتماعی و ایجاد پیوند با بازیکنان خواهد بود. جدای از این، انجام بازی‌های رومیزی به مهارت‌های شناختی تعیین‌کننده‌ای مانند تفکر استراتژیک، تصمیم گیری، تمرکز نیز نیاز دارد.

خمیربازی

خمیربازی احتمالا یکی از شیرین‌ترین خاطرات کودکی همه ما است اما شاید هیچکدام نمی‌دانیم این بازی تا چه حد می‌تواند فایده داشته باشد. یکی از مزیت های این روش بازی با کودک هشت ساله به رشد این است که در حین کار بر روی خلاقیت‌های کودک موجب ایجاد ایده‌ها و مفاهیم جدیدی در ذهن کودک می‌شود. رشد ماهیچه‌های انگشتان و داشتن کنترل مناسب انگشت نیز اولین قدم مهم برای یادگیری نحوه نوشتن در مدرسه است. خمیربازی فعالیتی است که به خوبی می‌تواند ماهیچه انگشتان کودک را تقویت کند.

غلتیدن، له کردن، قالب گیری، شکستن، صاف کردن همه از فعالیت‌هایی هستند که به رشد ماهیچه‌هایی که برای حرکات حرکتی ظریف استفاده می‌شوند، کمک می‌کند.

بازی با خاک رس

 خمیر خاک رس را در دستان بچه‌ها قرار دهید و ببینید که چگونه تخیل و خلاقیت آن‌ها را تحریک می‌کند. تماشا کنید که از بافت خمیری خاک رس لذت می‌برند و سعی کنید آن را به شکل‌های جالب درآورید. این بازی با کودک هشت ساله به او در توسعه عملکرد اجرایی، که شامل حافظه کاری، انعطاف‌پذیری ذهنی و خودکنترلی است، کمک می‌کند.

آشپزی

سن هشت سالگی سنی است که کودک باید با مقوله مسئولیت پذیری آشنا شود بنابراین یکی از انواع بازی با کودک هشت ساله می‌تواند شرکت دادن او در فعالیت‌های خانه باشد. این کار یکی از بهترین لطف‌هایی است که می‌توانید در حق کودک خود کنید. اگرچه بسیاری از والدین از ترس خرابکاری اجازه مشارکت را به کودکان نمی‌دهند اما با این کار کودک شما مسئولیت‌های خود را می‌شناسد و می‌تواند مهارت‌های مهمی را بیاموزد. به عنوان مثال، برخی از مفاهیم ریاضی مانند جمع، تفریق و تشخیص اعداد را می‌توان از طریق آشپزی آموزش داد. به کودک اجازه دهید دستور غذا را بخوانند و مواد را با شما اندازه بگیرند. این یک راه عالی برای تمرین ریاضیات است.

تقویت مهارت های یادگیری و رشد کودکان با بازی

آب بازی

 یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای توسعه مهارت‌های حرکتی درشت و بهبود آن، این است که فقط اجازه دهید کودکان آب بازی کنند. همه کودکان عاشق آب بازی هستند و دوست دارند ساعت‌ها به این بازی بپردازند پس از خیس شدن کودک خود نترسید و اجازه دهید با دوستان خود بازی کند. علاوه بر آب بازی، هر فعالیتی که توجه کودک را برای مدت طولانی به خود جلب کند به افزایش تمرکز آن‌ها در طول زمان کمک می‌کند.

تاثیر بازی بر هوش کودک هشت ساله

هوش به عنوان یکی از ویژگی‌های مطلوب در جامعه ما موضوع مهمی برای رسیدن به موفقیت، ثروت و موقعیت اجتماعی بالا محسوب می‌شود. می‌توانیم بازی با کودک هشت ساله را به‌ عنوان بهترین روش تقویت هوش او معرفی کنیم. همچنین می‌توانیم به شما این وعده را بدهیم که بازی با کودک 8 ساله روشی برای کسب مهارت‌هایی است که در تعیین هوش کودک موثر خواهد بود.

بازی‌ با کودک هشت ساله همچنین می‌تواند به افزایش هوش اجتماعی او کمک کند. اگر فرزند شما باهوش باشد اما نتواند با دیگران صحبت کند، نمی‌تواند به چیزهای بزرگی دست یابد و هوش او عملا به هدر می‌رود. بدین ترتیب، چه در بازی‌ها که کودک با دوستان خود انجام می‌دهد و چه بازی‌هایی که در خانه با شما پیش می‌برد، مهم است که فعالیت را به سمتی پیش ببرید که کودک جرئت ابراز وجود داشته باشد.

در مجموع بازی‌ها به دلیل این که فضایی برای حل مسئله و تجربه واقعی برای کودک فراهم می‌کنند باعث تقویت انواع هوش در کودک می‌شوند. بازی‌ها همچنین به دلیل این که فعالیت مورد علاقه کودک هستند تمرکز و توجه کامل او را جذب می‌کنند و بدین ترتیب فرصت یادگیری قدرتمندتری را برای کودک فراهم می‌کنند.

معرفی انواع بازی با کودک هشت ساله برای تقویت انواع هوش گاردنر

تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که چرا برخی از کودکان نمی‌توانند آرام بنشینند و مدام در حال بازی کردن هستند، در حالی که برخی دیگر از کودکان برعکس آرام و منزوی هستند؟  نظریه هوش چندگانه گاردنر می‌تواند به خوبی این موضوع را توضیح دهد.

بر اساس این نظریه، هر فردی دارای چندین نوع هوش است، اما معمولاً سه یا چهار نوع هوش را دارد که این انواع به شکل پیچیده‌ای با هم در تعامل هستند. هوش‌های چندگانه، نشان دهنده ظرفیت و توانایی کودکان است که می‌توان برای دستیابی به یک مهارت خاص توسعه داد. در همین راستا، هر کودک انواع مختلفی از هوش گاردنر را دارد که این امر می‌تواند باعث ایجاد تفاوت‌هایی در کودکان شود.

گاردنر 9 نوع هوش مختلف را در افراد شناسایی کرد که هر فرد حداقل در سه الی چهار مورد آن می‌تواند خوب عمل کند. مطابق گفته‌های گاردنر خوشبختانه انواع هوش قابلیت تقویت شدن را دارد و می‌توان با فعالیت‌هایی مانند بازی، آن‌ها را بهبود بخشید. در ادامه ما هر هوش و بازی مرتبط با آن را به‌طور جداگانه بررسی می‌کنیم.

بازی با کودک هشت ساله برای تقویت هوش موسیقیایی

هوش موسیقایی به عنوان توانایی درک، خلق و اجرای موسیقی تعریف می‌شود. انواع بازی برای کودک هشت ساله که می‌تواند این هوش را در او تقویت کند، فعالیت‌هایی‌اند که اغلب مربوط به آواز و رقص و نواختن ساز است. حمایت موسیقی از کودکان می تواند بر سایر زمینه های هوش نیز تأثیر بگذارد که تأثیر مثبتی بر یادگیری مدرسه دارد. آواز خواندن، بازی با آلات موسقیت و اشنایی کودک با سبک‌های مختلف موسیقی همه روش‌هایی برای تقویت این هوش هستند.

بازی با کودک هشت ساله برای تقویت هوش زبانی

کودکانی که دارای هوش زبانی نسبتا خوبی هستند این توانایی را دارند که از زبان به طور دقیق برای بیان خود یا درک دیگران استفاده کنند. حافظه خوب معمولا نشان دهنده تسلط خوب به زبان است. کودکان هشت ساله میتوانند در رشد زبان خود با کتاب های تصویری رنگارنگ و یادگیری لغات جدید و صحبت کردن با والدین درباره تجربیات مهم روزانه خود و پرسیدن نظرات کودکان درباره موضوعات مختلف و یادگیری زبان های دیگر هوش زبانی خود را تقویت کنند.

بازی برای کودک 8  ساله برای تقویت هوش منطقی ریاضی

هوش منطق و ریاضی به توانایی استفاده از منطق و استدلال برای حل مسائل و ریاضیات در کودکان اشاره دارد. کودکانی که دارای مهارت‌های منطقی ریاضی قوی هستند، اغلب در ارزیابی، به خاطر سپردن و استفاده از اعداد و آمار خوب هستند. این همان چیزی است که به عنوان شکل واقعی هوش درک می شود. یادگیری جمع، تفریق و سایر مفاهیم ریاضی  از طریق ماشین حساب و یا چرتکه کمک خوبی به تقویت این هوش می‌کند.

بازی با کودکان هشت ساله برای تقویت هوش فضایی

کودکان با هوش فضایی قوی از فضای اطراف خود آگاه هستند و معمولاً با تصاویر بهتر یاد می‌گیرند. پازل ها و انجام کار‌های هنری مانند نقاشی کردن یا آشنایی با نقشه های جغرافیایی یا اسباب بازی هایی که بهم ریخته هستند و نیاز به سر هم کردن دارد. می‌تواند به تقویت این هوش کمک کنند.

بازی با کودکان هشت ساله برای تقویت هوش هنری

بازی با کودک هشت ساله برای تقویت هوش حرکتی بدنی

هوش حرکتی بدنی به توانایی استفاده از بدن یا قسمت هایی از بدن برای فعالیت ها یا حل مسئله در کودکان اشاره دارد. کودکانی که دارای چنین ویژگی‌هایی هستند تسلط خوبی بر بدن و حرکات خود دارند و در رشته‌های ورزشی موفق عمل می‌کنند.هوش حرکتی با ورزش های فردی و تیمی توسعه می‌یابد. همچنین قدرت دوچرخه سواری، اسکیت سواری، استفاده از اسکیت، بازی های ماجراجویی که تمام این فعالیت‌ها کودکان را به سمت بهبود سایر فعالیت‌هایی مانند هوش هیجانی، ادراک فضایی و تمرکز سوق می‌دهد.

بازی با کودک هشت ساله برای تقویت هوش بین فردی

کودکانی که از هوش بین فردی بالایی برخوردار هستند توانایی به خاطر سپردن علایق، نیات، انگیزه‌ها و احساسات دیگران را دارند. برای این کودکان ارتباط و همکاری با دیگران به صورت گروهی در محیط مدرسه آسان است. هوش بین فردی با بازی‌ها و فعالیت‌های گروهی مانند بازی‌های کارتی، هر بازی روی تخته، در مدارس یا اردوهای تابستانی، برنامه‌ریزی با دوستان و خانواده، فعالیت‌های داوطلبانه، انجام ورزش یا سرگرمی‌ها، کار گروهی، خواندن داستان با شخصیت‌ها تقویت می‌شود.

بازی با کودکان هشت ساله برای تقویت هوش هنری

هوش هنری به توانایی تفکر سه بعدی و ایجاد حساسیت کودک نسبت به دنیای هنری از طریق ساخت و ساز یا کاردستی اشاره دارد. برای تقویت این هوش می‌توانید کودک را به نقاشی و رنگ‌آمیزی تشویق کنید. همچنین آشنایی با رنگ‌ها و بازی‌هایی مانند خمیربازی در تقویت این هوش موثر است.

بازی با کودکان هشت ساله برای تقویت هوش طبیعت گرایانه

هوش طبیعت‌گرایانه به علاقه و عشق به طبیعت و اجزای محیط طبیعی اشاره دارد. تشویق به مشاهده و مطالعه درباره طبیعت یا اسباب بازی‌های کاوش در طبیعت مانند میکروسکوپ، دوربین دوچشمی، تلسکوپ، یا باغبانی با کودکگذشتن زمان درطبیعت به تقویت این هوش کمک می‌کند.

سوالات متداول

چه نوع بازی‌ هایی برای کودک 8 ساله من مناسب است؟

بازی‌های تخیلی، بازی آزاد، بازی با گروه همسلان و بسیاری دیگر همه از انواع بازی‌هایی هستند که می‌توانند کودکان هشت ساله را سرگرم کنند.

اسباب بازی مناسب برای کودکان هشت ساله چه ویژگی دارد؟

در هشت سالگی اسباب بازی مناسب است که با مرحله رشد جسم و ذهنی کودک شما مطابقت داشته باشد. اسباب بازی مناسب است که حواس کودک را تحریک کرده و کمک کند تا مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت را بیاموزد.

178 مقاله

درباره نویسنده
تیم تولیدمحتوا بازی بوک
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
هوش و استعداد

استعداد یابی ورزشی کودکان؛ فرزندم را به چه کلاسی بفرستم؟